Rozwiązania na miarę twoich potrzeb

Tunele wolnostojące całoroczne

Firma AGRO-SUR oferuje tunele wolnostojące przeznaczone są do intensywnej uprawy warzyw, kwiatów i produkcji szkółkarskiej jak również na cele magazynowe.

Pokrywane są podwójną pompowaną folią, dzięki której po uzyskaniu poduszki powietrznej otrzymuje się wysoką termoizolację, co bezpośrednio wpływa na koszt ogrzewania, a co za tym idzie koszty całej produkcji.

Solidna konstrukcja zmontowana jest z profili stalowych ocynkowanych, zapewniających pełną ochronę antykorozyjną. Pokrycie mogą stanowić płyty PCV, pojedyncza lub podwójna warstwa folii mającej właściwości antykondensacyjne i uodpornionej na działanie promieniowania ultrafioletowego. Między warstwami folii utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie powietrza, co zapewnia doskonałą izolację termiczną i stałe napięcie powłoki. Oznacza to, że cieplarnie tego typu wymagają minimalnej ilości energii do zapewnienia optymalnego klimatu dla danej uprawy. Przy wykonawstwie wykorzystujemy wieloletnie doświadczenie firmy oraz wiele firmowych rozwiązań gwarantujących wydłużoną żywotność folii, przy optymalnej przepuszczalności świetlnej. Podwójna pompowana folia dzięki poduszce powietrznej stale utrzymanej przez system pomp sterowanych czasowo optymalizuje zużycie energii i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo obiektu.

Parametry tuneli foliowych Agro-Sur:

-szerokość nawy: 7m; 8m; 9m; 9,60m; 10m; 12m;
-odległość miedzy słupami: 2m;
-wysokość odcinka prostego: od 1,50m do 2,20m;
-wietrzenie: górne, po długości dachu;
-folia u dołu montowana na klips

Zalety tuneli foliowych:

-idealny klimat w ciągu całego roku dzięki zastosowaniu automatycznych systemów sterowania urządzeniami w cieplarni;
-niższy koszt budowy w stosunku do kosztów budowy szklarni;
-szybki czas montażu i pokrycia folią lub płytami PCV;
-dobre przenikanie światła naturalnego;
-trwałość i wszechstronne zastosowanie.

Projekty wszystkich tuneli realizowane są zgodnie z europejskimi normami i przepisami, zalecanymi przez Unię Europejska dla konstrukcji stalowych

Gdzie postawić tunel ogrodniczy i jak go odpowiednio zabezpieczyć?

Zapewnienie roślinom, owocom i warzywom odpowiednich warunków jest absolutnie niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć pożądany efekt. Jednym z najważniejszych warunków jest odpowiednia temperatura i ochrona przed wiatrem i śniegiem. Profesjonalni Ogrodnicy od lat uznają tunele foliowe za niezawodny sposób na udany sezon. Pozwalają roślinom rosnąć w kontrolowanym środowisku. Przydają się do hodowania roślin ciepłolubnych, które nie wytrzymałyby w polskim klimacie. Te rośliny, gdy tylko zostaną zasadzone w tunelach foliowych, mają wydłużony okres wegetacji. Pozwala to na przeżycie zimnych miesięcy i rozkwitnięcie w pożądanym przez ogrodnika momencie.

Świeże rośliny przez cały rok

Również gatunki, które radzą sobie w cięższych warunkach atmosferycznych skorzystają na ulokowaniu ich w tunelu. Będzie on stanowił ochronę przed silnym wiatrem, deszczem, śniegiem, gradem. Zapewnienie temperatury wyższej nawet tylko o kilka stopni Celsjusza sprawi, że zakwitną i wydadzą owoce szybciej, niż by miało to miejsce na ternie nieokrytym. Dzięki temu można cieszyć się kwitnącymi roślinami oraz świeżymi owocami i warzywami nawet poza sezonem.

Gdzie postawić tunel foliowy?

Głównym zadaniem tuneli foliowych jest stworzenie mikroklimatu i zapewnienie roślinom temperatury wyższej niż poza nim. Podstawowe kryterium przy wybieraniu najlepszego miejsca jest jedno: musi być to teren o jak największym dostępie do światła słonecznego. Gdy już określimy takie miejsce, należy zamontować tunel foliowy tak, aby dłuższy bok prostokąta był ustawiony w układzie północ-południe. Pozwoli to roślinom na maksymalną ekspozycję na słońce.

Dużą zaletą tuneli foliowych jest ich lekka waga i wytrzymałość. Nawet jeśli wybrane przez nas miejsce nie spełni oczekiwań, można w każdym momencie po prostu je przenieść.

Wybór gleby

Przy hodowlach warto regularnie wymieniać podłoże. Wielu ogrodników co kilka lat usuwa warstwę gleby i nasypuje nową, bądź zmienia położenie konstrukcji, aby znajdowała się w miejscu ze świeżą glebą. Nawet jeśli stawiasz tunel foliowy pierwszy raz, warto rozważyć obszar, na którym w ciągu ostatnich lat nie hodowano roślin. Jeżeli nie ma takiej możliwości, nic straconego – można manualnie wymienić i nawozić podłoże.

Jak zabezpieczyć rośliny?

Aby tunele spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio zabezpieczone – przed zimnem, śniegiem, gradem i deszczem. Jest wiele sposobów zabezpieczenia hodowli przed niską temperaturą. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

* Folie podwójne pompowane – powietrze pełni funkcję termoizolującą, więc okrycie powierzchni folią wypełnioną powietrzem zatrzymuje ciepło w środku i redukuje straty cieplne. Ważne jest, by regularnie zmiatać śnieg i lód osadzający się na folii. Jeśli ulegnie ona uszkodzeniu, należy wymieć całość .

* Podział przestrzeni – w jednym tunelu można odgrodzić za pomocą tkaniny część przeznaczoną dla roślin wymagających wyższej temperatury niż inne gatunki. Pozwoli to na ogrzanie tej konkretnej części i zminimalizowanie strat ciepła, bez przeznaczania większych sum pieniędzy na ogrzanie całej powierzchni.

* Tkaniny syntetyczne lub słoma – utrzymanie optymalnej temperatury gleby jest możliwe dzięki wyłożeniu jej specjalnie do tego przeznaczonymi tkaninami. Niektórzy decydują się na bardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób i wykładają powierzchnię słomą. Przed podjęciem takiej decyzji trzeba jednak upewnić się, że hodowane rośliny będą tolerowały taki rodzaj zabezpieczenia.

powrót do oferty